InstrumentyDete.pl

Znani muzycy

James Galway to flecista urodzony 8 grudnia 1939 roku w Belfaścia. Wychował się w rodzinie, która powiązana była z muzyką od lat. Studiował w londyńskim Royal College of Music oraz w Guidhall School of Music. Dzięki wygranej w konkursie stał się flecistą orkiestry Filharmoników Berlińskich. Spędził kolejne sześć lat pod czujnym okiem Herberta von Karajana. W roku 1975 odszedł z orkiestry, pragnąc zasmakować kariery solowej. W latach kariery nagrał koncerty Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Prokofjewa i Beethovena. Jako jeden z pierwszych solistów odniósł sukces w grze na flecie.

Marcel Moyse urodził się 17 maja 1889 roku we Francji. Był znanym flecistą oraz nauczycielem. Studiował w Paris Conservatory, uczył się pod okiem Philippe’a Gauberta, Adolphe’a Hennebainsa i Paula Taffanela. W późniejszych latach nauczał w Konserwatorium Muzycznym w Motrealu oraz stworzył Marlboro Music School oraz Marlboro Festival. Wśród jego uczniów znaleźli się William Bennet, James Galway, Jean-Claude Gerard. Zmarł 1 listopada 1984 roku w Brattleboro w Vermont.

Benny Goodman – wirtuoz klarnetu – urodził się 30 maja 1909 roku w Chicago. Przygodę z muzyką rozpoczął w młodym wieku, już jako szesnastolatek stał się członkiem The Ben Pollack Orchestra – jednego z najpopularniejszych zespołów jazzowych w Chicago. W roku 1928 rozpoczął karierę solową, pracował jako muzyk sesyjny, zyskał popularność i renomę. Zwany jest „Królem swingu”, przyczynił się do integracji rasowej w Ameryce.

Paul Meyer urodził się w 1965 roku w Mulhouse we Francji. Jest jednym z najpopularniejszych klarnecistów solowych tego kraju. Studiował w Basler Musikhochschule. Zyskał popularność dzięki współpracy z Jean-Pierre Rampalem oraz Erikiem Le Sagem, a także nagraniom stworzonym dla wytwórni Denon. Jest laureatem Konkursu Młodych Muzyków we Francji. Przewodził wieloma orkiestrami, w tym także Seoul Philharmonic Orchestra oraz Copenhagen Philharmonic Orchestra.